Як зробити компост з харчових відходів

Багато фермерів віддають перевагу органічним добривам. Вони мають тривалий ефект і для багатьох рослин удобрювати ділянку достатньо всього раз на декілька років.
Одним з видів органіки є компост — субстанція, що складається з рослинних залишків і харчових відходів. Виготовити таке добриво можна і самостійно, зробити це нескладно, однак процес цей тривалий і в кращому випадку займе 4-6 місяців. Однак результат того вартий, з використанням такого роду добрив підвищення рівня врожайності не змусить себе довго чекати.
Правильно виготовлений компост є джерелом необхідних мікроелементів і гумусу для рослин. Для ґрунту він служить в ролі кондиціонера, покращує його структуру та дозволяє довше утримувати вологу біля коріння.
Компост придатний як для підгодівлі, так і для висадки в нього різних культур. Залежно від призначення його склад може бути різним. Головне — повністю дозріле добриво. Використання напів-достиглої субстанцій допускається лише у вигляді підгодівлі для розсади.
Як правильно приготувати компост з харчових відходів, бур’янів і трави
Для приготування компосту існує чимало різних способів, однак ми розглянемо той, який можна організувати своїми руками і без особливих витрат. До складу його входять «зелені» елементи, що містять в собі азот, сухі деревні матеріали (гілки, палиці та інше), а також спеціальні прискорювачі. Основні фактори при компостуванні — забезпечення нормальної циркуляції кисню, теплого місця та постійна підтримка вологи субстанції.

Процес приготування компосту:
- Викопуємо компостну яму або знаходимо відповідну ємність.
- На дно укладаємо деревні матеріали (переважно гілки), це необхідно для стікання зайвої вологи і вентиляції.
- Далі пошарово вкладаємо всі компоненти. Сухі в один шар, а ті, що містять вологу — в інший.
- Додаємо сидерати, пташиний послід і черв’яків. Все це прискорить процес.
- Час від часу субстанцію потрібно перемішувати, наприклад, вилами.
- Коли суміш просяде, можна додати нових відходів. Головне не перестаратися, 2-3 рази цілком достатньо.
- Якщо присутній насичений аміачний запах, значить, що у компості занадто багато вологи. У такому випадку, потрібно додати деревних елементів і переворушити все.
Важливо! Вміст ємкості ні в якому разі не утрамбовувати для економії місця. Додати нові відходи можна тоді, коли попередні злегка просядуть.
Варто відзначити кропиву, кульбаби і деревію. Зелені складові цих рослин багаті на корисні речовини і зможуть значно підвищить якість компосту. Квіти і коріння додавати не варто.
Що ще можна і не можна класти в компост?
Рекомендується:
- — будь-які види сирих фруктів і овочів. Що стосується гнилих яблук та інших фруктів, то тут є один важливий нюанс. Полеглі плоди кидати в компост можна, однак за умови, що вони згнили саме через те, що лежали на землі. Плоди прогнилі через хвороби дерева – додавати в компост ні в якому разі не можна;
- — чайні відходи і кавова гуща;
- — дрібно посічена деревина (без фарби і лаку);
- — гній і курячий послід;
- — пір’я, пух, шерсть, волосся;
- — папір в подрібненому вигляді;
- — дрібні шматочки натуральної тканини.
Забороняється:
- — тверді кістки з-під м’яса;
- — людські фекалії і фекалії домашніх тварин;
- — вугільна зола;
- — бур’яни;
- — овочі, фрукти та рослини, уражені хворобами;
- — комахи;
- — сировина, оброблена гербіцидами.
Переробка відходів з городу та саду в компост безумовно ефективне рішення. Однак формування такого добрива процес тривалий. Коли часу бракує, а оздоровлення ґрунту чекати не може, рекомендуємо придбати готовий компост, який буде відразу придатний до використання і зроблений за всіма стандартами якості.