ПРЕС-ЦЕНТР

Яке добриво краще використовувати при посіві різних сільськогосподарських культур?

Якимось б прекрасним ні ваш торішній урожай, на наступний сезон грунт знову необхідно удобрювати. Це ключове правило в аграрному справі. Адже через дощі, вітру, оранки та виснажливої ​​зими, грунт втрачає велику кількість корисних речовин. Для їх відновлення використовуються різного роду компоненти, органічні, мінеральні і бактеріальні. Найчастіше застосовують саме перший тип, з огляду на його натуральності та доступності. У цій статті ми розглянемо порівнянність різних видів добрив з такими затребуваними культурами як соняшник, пшениця, кукурудза і ячмінь.

Які добрива потрібно вносити навесні для насичення ґрунту та підживлення рослин

З огляду на різних властивостей, деякі добрива ефективніші в певну пору року. З числа органіки, навесні, зазвичай вносять компост, гній, пташиний послід, торф і золу. Це обумовлюється тим, що вони насичені великою кількістю поживних речовин, які досить швидко засвоюються грунтом. Розглянемо кожне добриво більш детально.

Компост. Органіка, що складається з перегнилих залишків рослинності. Зазвичай в неї кладуть скошену траву, опале листя, падалицю, невеликі гілки і овочеві відходи з кухні. Головне, щоб там не було заражених плодів і стебел, а також насіння бур’янів. Процес остаточного розкладання триває більше року, тому часто компост набувають в уже готовому вигляді.

Гній. Головна його перевага – високий вміст мікроорганізмів, які перетворять компоненти в легку для засвоєння форму. Також він містить в собі такі елементи як бор, мідь, кобальт і марганець. Однак слід пам’ятати, що застосовувати гній в свіжому вигляді навесні не можна. Тому як він може просто “спалити” молоді паростки. Підійде для цього повністю перепрілий субстрат.

Пташиний послід. По праву вважається одним з найцінніших органічних добрив. У ньому міститься велика кількість азоту, фосфору, калію і магнію. Ці компоненти є і в інший органіці, але тут їх концентрація в 3-4 рази більше. Ефект на рослини пташиний послід надає приблизно такий же, як і мінеральні субстрати. Але при цьому діє в рази довше, іноді протягом 2-3 років. Зараз популярністю користується курячий послід в гранульованому вигляді.

Торф. Не дуже поширений, найчастіше його застосовують в тих регіонах, де знаходиться велика кількість заболочених земель. В інших областях, через важкодоступність, його використання просто недоцільно. Головне призначення торфу – підвищення кислотності грунту. У чистому вигляді застосовується рідко, частіше за все з нього роблять компост, витяжку або Оксідат.

Зола. Використовується як добриво вже досить давно. Містить в собі необхідну кількість калію, натрію, магнію і кальцію. Зазвичай золу застосовують, коли у рослин спостерігається гострий брак кальцію. Визначити це можна за такими ознаками:

  • Депігментація (втрата кольору) і деформація листя;
  • Опадання квітконосів;
  • Поява темних плям на плодах (найчастіше на помідорах);
  • Виникнення відмерлої тканини на стеблах картоплі або цибулі.

Переважно золу використовують як підгодівлю для помідорів і огірків.

Яке добриво підійде для посіву соняшника

Соняшник є самостійною культурою, з вельми низькою реакцією на добрива. Принаймні в порівнянні з тією ж пшеницею. В результаті випробувань, вчені виявили, що максимально можливий приріст врожаю – 0,2-0,5 т / га. Багато в чому цей показник залежить від самого сорту. Найбільш сприйнятливими виявилися такі українські сорти як “Харківський 58” і “Одеський 123”

Але незважаючи на це, вносити добрива при посадці соняшнику просто необхідно. Справа в тому, що завдяки розвиненій кореневій системі, ця рослина забирає з грунту багато серед поживних речовин. І якщо їх там буде недостатньо, то це безпосереднім чином позначиться на обсягах і якості врожаю.

Соняшник добре сприймає післядія від органічних добрив, зокрема від гною. Його, а також фосфорні та калійні субстрати, зазвичай вносять під час зяблевої обробки грунту. Азотні речовини застосовують вже після цього, в період передпосівної культивації. Якщо грунт занадто “вичавлені” і бідна на поживні елементи, то користь принесе внесення добрив безпосередньо в рядки під час посадки.

З яким добривом зазвичай сіють пшеницю

Органічні добрива, будь то перегній або компост, зазвичай використовуються для поліпшення стану ґрунту і вносяться восени. За зиму вони остаточно розкладаються і насичують грунт корисними речовинами. А ось для підгодівлі пшениці, під час фази активного росту, застосовують азотні добрива, суперфосфат або хлористий калій в гранульованої формі.

Найбільш вагомий ефект надає суперфосфат. Тому як на перших етапах розвитку коренева система рослини ще не здатна повною мірою вбирати корисні елементи. Фосфорні ж з’єднання мають доступну форму, що сприяє своєчасному проростання і стабільного зростання пшениці.

Яке добриво краще використовувати при посіві ячменю

Ячмінь, на відміну від того ж соняшнику, досить чуйний до добрив. Однак в якості підгодівлі органічні субстрати до нього не застосовуються. З їх допомогою готують грунт, де потім буде рости культура. Ячмінь досить добре проростає і дає урожай на ділянках, де ще присутня післядія від внесення гною, компосту або курячого посліду.

Від коректного додавання добрив безпосередньо залежить кількість і якість врожаю ячменю. Важливо дотримуватися правильного дозування, тому як при надмірній підгодівлі можна викликати раніше вилягання посівів. Також не варто забувати про те, що деякі субстрати можуть вплинути на біохімічний склад зерен. Особливо це стосується вирощування пивоварного ячменю. Перевага, при посадці вносять азот, фосфор і калій.

Яке добриво є ефективним при посіві кукурудзи

Пріоритетним добривом для кукурудзи завжди вважався гній. Залежно від стану грунту і клімату, на 1 гектар зазвичай вносять від 30 до 100 тонн сировини. Ця культура досить вимоглива до об’єму поживних речовин, тому як активно споживає їх на всіх етапах росту. Застосовується гній восени, під оранку.

Для підвищення врожайності експерти радять використовувати комбінований підхід. Тобто, після добрива грунту органічною субстратом, підгодовувати рослина мінеральними речовинами. Для нормального росту і врожайності, кукурудзі потрібні наступні елементи: магній, сірка, азот, фосфор, калій, мідь, цинк, бор.

Після того, як на рослинах з’явилися 3-7 листків, необхідна ще одна підгодівля, але вже органікою. Для цього добре підходить гнойова жижа або курячий послід. Через деякий час можна удобрити культуру і в третій раз, використовуючи мінеральні субстрати. Таким чином, завдяки комбінованої підгодівлі, і грунт, і сама кукурудза, будуть в повній мірі насичуватися корисними мікроелементами.

Які добрива краще вносити восени для підготовки поля до весни

Найчастіше поле восени обробляється свіжим гноєм. Здійснюється внесення приблизно з початку вересня до середини жовтня. На 1 гектар припадає близько 300-500 кг сировини. Паралельно проводиться оранка. За зиму субстрат встигає повністю перепреть. Якщо ж ділянка максимально “вичавлений”, то гній може не допомогти. У таких випадках використовують компост. Він в стислі терміни відновлює стан грунту, активує роботу мікрофлори.

Самим концентрованим осіннім добривом є курячий послід. Завдяки високій насиченості корисними речовинами він надає ефект протягом 2-3 років. Використовується строго в твердому вигляді, переважно в гранулах. Ще одним непоганим засобом є деревна зола. Вона містить велику кількість мінеральних компонентів. Застосовується раз в 3-4 року. Одним з ключових її властивостей є відновлення кислотного рівня грунту.

Висновки

Своєчасне внесення добрив є запорукою гарного врожаю. Кращим рішенням буде використовувати комбінований підхід, з грамотним підбором органічних і мінеральних субстратів. Також варто уважно стежити за дозуванням, надмірне внесення може нашкодити грунті і рослинам.